Skip to content

516 Oak Hill CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block1633.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2096
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,096
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$216,400
74%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,460+7.0%
2024$6,974+6.5%
2023$6,550+3.3%
2022$6,341+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 11554, Page 304

Property Sale

Sale
$45,990
DeedBook 3650, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1973