Skip to content

70 Haines StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1971

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Feb 21, 1996

Property Information

Block1634.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1997
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
33%
Improvement Value:$157,200
67%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+7.0%
2024$5,558+7.2%
2023$5,184+3.3%
2022$5,019+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5346, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1971