Skip to content

5 Hill Top CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1972

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block1634.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1883
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,883
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
31%
Improvement Value:$191,300
69%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+8.8%
2024$6,425+22.9%
2023$5,229+3.3%
2022$5,062+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500
Sq Ft1,883DeedBook 18825, Page 513Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10466, Page 756

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5105, Page 635

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3589, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1972