Skip to content

558 Rosewood DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 31, 2009

Property Information

Block1634.09
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1BG 1978
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
27%
Improvement Value:$213,300
73%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,420+7.0%
2024$6,936+6.5%
2023$6,515+3.3%
2022$6,307+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14565, Page 259

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13438, Page 542

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4379, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1980