Skip to content

3 Ditton LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1983

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block1634.09
Lot24.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2424
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
23%
Improvement Value:$270,000
77%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+7.0%
2024$8,351+6.5%
2023$7,843+3.3%
2022$7,593+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 15637, Page 241Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5378, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1983