Skip to content

4 Ditton LaneLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1984

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block1634.09
Lot24.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-2A 1750
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
27%
Improvement Value:$215,800
73%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+7.0%
2024$6,996+25.7%
2023$5,567+0.0%
2022$5,567+9.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,750DeedBook 18612, Page 425Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 16271, Page 1576Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 13275, Page 618

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 11643, Page 1382

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 10469, Page 1365

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4968, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4143, Page 66