Skip to content

687 Lake Barnegat Dr NoLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jun 12, 2025

Property Information

Block1634.11
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2578
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,578
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
23%
Improvement Value:$292,200
77%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647+7.0%
2024$9,019+6.5%
2023$8,471+3.3%
2022$8,200+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,578DeedBook 20056, Page 261Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12553, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 2005