Skip to content

30 Ernest DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2006

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block1634.12
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-3AG 3138
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,138
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
27%
Improvement Value:$365,900
73%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+7.0%
2024$11,807+6.5%
2023$11,089+6.1%
2022$10,453+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$512,000
DeedBook 14314, Page 1260

Property Sale

Sale
$579,990
DeedBook 13297, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 2006