Skip to content

24 Ernest DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2005

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Jan 13, 2020

Property Information

Block1634.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3458
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,458
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$364,200
74%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+7.0%
2024$11,660+6.5%
2023$10,951+3.3%
2022$10,602+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$478,000
Sq Ft3,458DeedBook 17759, Page 674Recorded1/22/2020

Property Sale

Sale
$539,410
DeedBook 12821, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2005