Skip to content

560 Lake Barnegat Dr NoLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2014

Last Sale Price
$424,900
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block1634
Lot8.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2770
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,770
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
27%
Improvement Value:$295,000
73%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,237+7.0%
2024$9,571+6.5%
2023$8,989+4.6%
2022$8,594+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$424,900

From:

To:

DeedBook 15973, Page 737Recorded12/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13312, Page 1570