Skip to content

501 Dugout DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1996

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 21, 1999

Property Information

Block1635
Lot6.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-1AG 3081
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,081
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
30%
Improvement Value:$299,800
70%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,853+7.0%
2024$10,146+6.5%
2023$9,530+3.3%
2022$9,226+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5752, Page 104

Property Sale

Sale
$198,200
DeedBook 5399, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1996