Skip to content

34 Hill Top DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2006

Last Sale Price
$522,500
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block1636
Lot2.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3102
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,102
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
26%
Improvement Value:$368,100
74%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,584+7.0%
2024$11,764+6.5%
2023$11,049+3.3%
2022$10,697+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$522,500

From:

To:

Sq Ft3,102DeedBook 16761, Page 1943Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,102DeedBook 16140, Page 240Recorded7/21/2015

Property Sale

Sale
$559,900
DeedBook 13164, Page 1192

Property Built

Built

Year Built: 2006