Skip to content

646 Lake Barnegat Dr NoLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2002

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block1636
Lot2.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2428
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,428
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
30%
Improvement Value:$286,600
70%
Total Assessment$409,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+7.0%
2024$9,703+6.5%
2023$9,114+3.3%
2022$8,823+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,428DeedBook 19506, Page 250Recorded10/10/2023

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,428DeedBook 17815, Page 388Recorded3/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5587, Page 630