Skip to content

726 Lake Barnegat Dr NoLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1978

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block1636
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-AG 2368
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,368
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
33%
Improvement Value:$213,100
67%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,099+7.6%
2024$7,526+18.6%
2023$6,348+3.3%
2022$6,145+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,368DeedBook 18299, Page 1719Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 13770, Page 1907

Property Sale

Sale
$111,900
DeedBook 4576, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1978