Skip to content

292 Manchester AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block1640.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,264
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
38%
Improvement Value:$114,500
62%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+7.0%
2024$4,376+6.5%
2023$4,110+3.3%
2022$3,978+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4469, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1982