Skip to content

218 Pheasant Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block1640.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2098
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,098
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
30%
Improvement Value:$185,900
70%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+7.0%
2024$6,275+6.5%
2023$5,894+3.3%
2022$5,706+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 13543, Page 755

Property Sale

Sale
$76,618
DeedBook 4192, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1984