Skip to content

201 Snipe RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1994

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
Jan 11, 2018

Property Information

Block1640.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2716
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
29%
Improvement Value:$321,400
71%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+7.0%
2024$10,720+6.5%
2023$10,068+3.3%
2022$9,747+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 17010, Page 1262Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 16817, Page 703Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 5129, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1994