Skip to content

228 Pheasant Hollow DrLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1990

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block1640.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 4016
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,016
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
28%
Improvement Value:$325,400
72%
Total Assessment$454,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+7.0%
2024$10,765+6.5%
2023$10,110+3.3%
2022$9,788+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft4,016DeedBook 19370, Page 1076Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5375, Page 880

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5018, Page 193

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4815, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1990