Skip to content

66 Maxim DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 1998

Property Information

Block1680
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 3040
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,040
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
28%
Improvement Value:$325,100
72%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,494+7.0%
2024$10,746+6.5%
2023$10,093+3.3%
2022$9,771+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$194,040
DeedBook 4617, Page 811