Skip to content

58 Maxim DriveForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1680
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1+AG 2876
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,876
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
30%
Improvement Value:$293,500
70%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+7.0%
2024$9,950+6.5%
2023$9,345+3.3%
2022$9,047+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,876DeedBook 19363, Page 679Recorded4/27/2023

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 11589, Page 1061

Property Sale

Sale
$221,034
DeedBook 4856, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1990