Skip to content

85 Maxim DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$579,998
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block1698
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2858
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,858
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
30%
Improvement Value:$283,600
70%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+7.0%
2024$9,644+26.3%
2023$7,633+3.4%
2022$7,382+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$579,998
Sq Ft2,858DeedBook 19009, Page 657Recorded4/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$179,990
DeedBook 4588, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1987