Skip to content

127 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$344,500
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block1721.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG/ 2148
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,148
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$214,400
68%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+7.0%
2024$7,519+6.5%
2023$7,062+3.3%
2022$6,837+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$344,500

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 16964, Page 1242Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5297, Page 571

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4711, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1988