Skip to content

125 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Apr 24, 2020

Property Information

Block1721.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2252
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,252
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$241,600
70%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+7.0%
2024$8,164+6.5%
2023$7,667+3.3%
2022$7,423+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,252DeedBook 17912, Page 962Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4719, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1988