Skip to content

143 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block1721.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2158
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,158
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$208,700
68%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+7.0%
2024$7,313+6.5%
2023$6,869+3.3%
2022$6,649+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,158DeedBook 19461, Page 864Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5092, Page 884

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4719, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1988