Skip to content

740 Evans StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1995

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1724.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2160
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
41%
Improvement Value:$218,800
59%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+7.0%
2024$8,784+6.5%
2023$8,250+3.3%
2022$7,987+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000
Sq Ft2,160DeedBook 18686, Page 1691Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 18089, Page 569Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14133, Page 833

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5527, Page 995

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5272, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1995