Skip to content

112 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block1724.01
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2191
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,191
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,000
38%
Improvement Value:$239,400
62%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,567+7.2%
2024$8,928+6.7%
2023$8,370+3.4%
2022$8,095+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,191DeedBook 20033, Page 960Recorded6/6/2025

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 10542, Page 1193

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4943, Page 795

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4669, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1988