Skip to content

129 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1999

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block1724.02
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3310
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,310
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
30%
Improvement Value:$358,300
70%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+7.0%
2024$12,077+6.5%
2023$11,343+3.3%
2022$10,981+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$472,000
DeedBook 12005, Page 1817

Property Sale

Sale
$225,700
DeedBook 10033, Page 1800

Property Built

Built

Year Built: 1999