Skip to content

139 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2000

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1724.02
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 3238
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,238
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
31%
Improvement Value:$333,100
69%
Total Assessment$481,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+7.0%
2024$11,409+23.9%
2023$9,206+3.4%
2022$8,905+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft3,238DeedBook 18482, Page 1402Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$253,895
DeedBook 10133, Page 1283

Property Built

Built

Year Built: 2000