Skip to content

143 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2001

Last Sale Price
$295,600
Last Sale Date
May 9, 2001

Property Information

Block1724.02
Lot1.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-2A 3927
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,927
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$362,000
69%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,227+7.0%
2024$12,366+6.5%
2023$11,615+3.3%
2022$11,244+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,600
DeedBook 10393, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 2001