Skip to content

125 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block1724.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 3091
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,091
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,500
39%
Improvement Value:$238,500
61%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,883+7.0%
2024$9,239+6.5%
2023$8,678+3.3%
2022$8,401+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft3,091DeedBook 20077, Page 462Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5070, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4672, Page 852