Skip to content

82 Haines StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1990

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block1726.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2188
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,188
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
20%
Improvement Value:$274,400
80%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+7.0%
2024$8,164+6.5%
2023$7,667+21.0%
2022$6,339+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,188DeedBook 18783, Page 376Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$366,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 18030, Page 719Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10542, Page 778

Property Sale

Sale
$164,200
DeedBook 4855, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4711, Page 158