Skip to content

78 Haines StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1989

Last Sale Price
$199,500
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block1726.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2410
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,410
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
24%
Improvement Value:$220,300
76%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+7.0%
2024$6,882+6.5%
2023$6,464+3.3%
2022$6,257+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 10489, Page 1460

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5735, Page 63

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4736, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1989