Skip to content

132 Heatherington CourtLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block1741.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2552
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,552
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
37%
Improvement Value:$257,900
63%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,349+7.0%
2024$9,675+6.5%
2023$9,087+3.3%
2022$8,797+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,552DeedBook 20098, Page 636Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 16862, Page 210Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$158,600
DeedBook 10042, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 2000