Skip to content

804 Orchard StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1989

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block1742.01
Lot12.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L 3044
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$304,200
78%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+7.0%
2024$9,291+6.5%
2023$8,726+3.3%
2022$8,448+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5351, Page 673

Property Sale

Sale
$225,500
DeedBook 4771, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1989