Skip to content

800 Orchard StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block1742.01
Lot12.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-E-2BG 2665
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,666
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
26%
Improvement Value:$277,500
74%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+7.0%
2024$8,860+6.5%
2023$8,322+3.3%
2022$8,056+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft2,666DeedBook 19508, Page 1846Recorded10/12/2023

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14020, Page 468

Property Sale

SaleMulti
$397,500
DeedBook 12130, Page 820

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 11457, Page 1078

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4725, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1988