Skip to content

130 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1988

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block1742.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,880
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$149,800
60%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,330+7.0%
2024$5,918+6.5%
2023$5,558+3.3%
2022$5,381+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 16756, Page 44Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5661, Page 127

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5189, Page 330

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4678, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1988