Skip to content

100 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block1742.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2058
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,058
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
34%
Improvement Value:$196,200
66%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+7.0%
2024$7,017+6.5%
2023$6,590+3.3%
2022$6,380+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,058DeedBook 18321, Page 490Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5275, Page 939

Property Sale

Sale
$133,332
DeedBook 4523, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1986