Skip to content

102 Fox Hollow DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block1742.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2014
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,014
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$198,600
67%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+7.0%
2024$7,074+6.5%
2023$6,644+3.3%
2022$6,432+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 15706, Page 1550Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5397, Page 379

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5178, Page 358

Property Sale

Sale
$108,735
DeedBook 4464, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1986