Skip to content

111 Brick AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block1745
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2436
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,436
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$236,200
70%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+7.0%
2024$8,036+6.5%
2023$7,547+3.3%
2022$7,306+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 15986, Page 983Recorded1/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$24,500
DeedBook 4364, Page 113