Skip to content

13 Ridgemont DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1998

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block1747.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1AG 3072
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
27%
Improvement Value:$357,700
73%
Total Assessment$491,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,447+7.0%
2024$11,637+6.5%
2023$10,929+3.3%
2022$10,580+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 17158, Page 171Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 17023, Page 745Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14891, Page 1672

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5625, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1998