Skip to content

143 Lakewood AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block1756.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1640
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
33%
Improvement Value:$160,400
67%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+7.0%
2024$5,707+6.5%
2023$5,360+3.3%
2022$5,189+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13034, Page 597

Property Sale

Sale
$116,999
DeedBook 5488, Page 555

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4467, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1985