Skip to content

742 Hill StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2005

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block1761.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3179
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,179
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
33%
Improvement Value:$306,000
67%
Total Assessment$460,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+7.0%
2024$10,897+6.5%
2023$10,235+3.3%
2022$9,908+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 15524, Page 979

Property Sale

Sale
$426,800
DeedBook 12657, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 2005