Skip to content

749 Hill StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2005

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 21, 2011

Property Information

Block1761.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3880
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,880
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
22%
Improvement Value:$570,700
78%
Total Assessment$730,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,516+7.0%
2024$17,310+6.5%
2023$16,258+3.3%
2022$15,739+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 14945, Page 413

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 14389, Page 1489

Property Sale

Sale
$495,885
DeedBook 12767, Page 1735

Property Built

Built

Year Built: 2005