Skip to content

755 Grove StreetLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2016

Last Sale Price
$492,981
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block1761.01
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-3AG 2613
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,613
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
31%
Improvement Value:$334,400
69%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,325+7.0%
2024$11,523+12.5%
2023$10,242+3.3%
2022$9,915+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$492,981

From:

To:

Sq Ft2,613DeedBook 16591, Page 96Recorded12/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016