Skip to content

228 Eagleswood AvenueForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 24, 2012

Property Information

Block1761.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2996
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,996
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
32%
Improvement Value:$315,500
68%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,770+7.0%
2024$11,004+6.5%
2023$10,335+3.3%
2022$10,005+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 15305, Page 1959

Property Sale

Sale
$324,261
DeedBook 12155, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 2004