Skip to content

221 Eagleswood AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block1769.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2509
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,509
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
35%
Improvement Value:$277,700
65%
Total Assessment$429,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,889+7.7%
2024$10,111+6.5%
2023$9,496+3.3%
2022$9,193+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,990
DeedBook 12176, Page 1462

Property Built

Built

Year Built: 2004