Skip to content

204 Quail Lane SouthLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1975

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block1780.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1390
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,390
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
40%
Improvement Value:$127,600
60%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,375+7.0%
2024$5,025+6.5%
2023$4,719+3.3%
2022$4,569+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,390DeedBook 18689, Page 1934Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 11909, Page 1340

Property Built

Built

Year Built: 1975