Skip to content

242 Quail Lane NorthLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1968

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 12, 1985

Property Information

Block1780.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description2SF-S-2BG 2462
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,462
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
31%
Improvement Value:$194,400
69%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105+7.0%
2024$6,643+6.5%
2023$6,239+3.3%
2022$6,040+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4298, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1968