Skip to content

908 Calvin StreetForked River, NJ 08731

Built 2020

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block1854
Lot41.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1907
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,907
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
20%
Improvement Value:$297,200
80%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457+10.4%
2024$8,569+6.5%
2023$8,048+3.3%
2022$7,791+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,907DeedBook 19546, Page 1397Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 17991, Page 1876

Property Built

Built

Year Built: 2020