Skip to content

698 Colgate AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1994

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block1900.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2414
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,500
29%
Improvement Value:$279,900
71%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+7.0%
2024$9,320+6.5%
2023$8,753+3.3%
2022$8,474+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,414DeedBook 19359, Page 648Recorded4/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 5043, Page 528